Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
Запровадження системи Custody Records у поліцейських підрозділах є пріоритетним завданням, - уповноважений Нацполіції з прав людини
Опубліковано 10 грудня 2020 року о 14:15

На Донеччині триває підготовка щодо впровадження автоматизованої системи обліку всіх дій щодо затриманих, яка забезпечить гарантії дотримання прав людини. Сьогодні, 10 грудня, у Міжнародний день захисту прав людини, ми поспілкувалися зі старшим інспектором з особливих доручень відділу уповноважених з контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності Управління дотримання прав людини Національної поліції України Сергієм Сидоровим.

Представник Управління дотримання прав людини Національної поліції Сергій Сидоров прозвітував про свою діяльність за вісім місяців.

Якою є ваша мета на цій посаді та що вже вдалося втілити у життя?

Ефективне забезпечення прав людини в поліцейській діяльності неможливе без впровадження міжнародних стандартів та тісної співпраці з громадськими організаціями, місцевою владою та правозахисниками. Зокрема в цьому році було налагоджено взаємодію з Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Донецькій і Запорізькій областях. Ми домовилися про вирішення практичних питань щодо забезпечення прав затриманих громадян, зокрема - неповнолітніх під час їх участі в кримінальному процесі та застосування примусових заходів виховного характеру. У територіальних підрозділах поліції визначено осіб, які відповідають за перебування затриманих і своєчасний обмін інформацією з центрами безоплатної правової допомоги.

Було посилено співробітництво з міжнародними громадськими організаціями та благодійними фондами. Під час низки робочих зустрічей ми обговорили напрями співпраці щодо протидії домашньому насильству та створення спільних механізмів оцінювання громадської думки про поліцейську діяльність.

З серпня 2020 року я запровадив у своїй діяльності новий елемент оцінки стану дотримання прав людини поліцією в населених пунктах. Під час моніторингових візитів до територіальних підрозділів поліції проводиться усне опитування містян з метою вивчення громадської думки про діяльність поліції в місті.

Як уповноважений беру участь у службових розслідуваннях, щоб забезпечити контроль за дотриманням прав людини та їх відновлення, якщо вони були порушені. З метою запобігання негативним явищам постійно триває підвищення кваліфікації поліцейських, зараз, враховуючи ситуацію, навчання проходить у форматі зумінарів.

Що робиться для запобігання неправомірного поводження із затриманими та контролю за їх перебуванням у приміщеннях поліції? На якому етапі перебуває впровадження системи Custody Records на Донеччині?

Проведено низку перевірок територіальних підрозділів поліції та комісійне обстеження ізоляторів тимчасового тримання. Усі ІТТ визнані придатними для утримування затриманих осіб. Керівництво поліції Донеччини взяло до уваги запропоновані мною рекомендації щодо підвищення рівня дотримання прав людини у поліцейських підрозділах. Вже є позитивні зрушення, що стосуються контролю за обліком осіб, які перебувають у відділках, фіксації достовірної інформації щодо кількості затриманих за добу, забезпечення аптечками та додатковими засобами індивідуального захисту для затриманих тощо. Крім того, тривають заходи щодо оснащення всіх підрозділів поліції кнопками виклику чергового для надання послуг представникам маломобільних груп населення.

Електронна система Custody Records забезпечить покращення стандартів захисту прав затриманих осіб через такі складові: обов'язкове інтерв'ювання у відділі поліції; електронне документування всіх дій відносно затриманого/ї від моменту його/її фактичного затримання; зовнішній моніторинг умов перебування затриманих Управлінням дотримання прав людини НПУ. Крім того, механізм автоматичної фіксації в свою чергу захистить поліцейських від можливих хибних звинувачень у незаконних діях.

Наразі триває робота з нашими міжнародними партнерами, представниками Європейського Союзу, щодо обладнання новою системою перших поліцейських підрозділів на Донеччині. Проєкт із впровадження Custody Records було представлено під час наукової конференції з кримінологічної безпеки населених пунктів.

Як відбувається забезпечення прав людини в зоні ООС?

Збройний конфлікт спричиняє порушення фундаментальних прав людини. Під час тематичного круглого столу за участі силових структур, місцевої влади, юристів мною було надано пропозиції щодо вирішення проблем забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб та найбільш вразливої категорії осіб – тих людей, які через життєві обставини (фізичний стан, соціально-матеріальні чинники тощо) не можуть залишити місце свого проживання поблизу лінії зіткнення, незважаючи на небезпечні для життя та здоров’я умови. Завдання поліції - підвищити рівень надання послуг населенню, зокрема – забезпечити правову консультаційну допомогу.

Крім того, відповідно до Стратегії деокупації Донбасу підготовлено рекомендації щодо відновлення прав жителів тимчасово окупованих територій. З метою кваліфікованої підготовки поліцейських, які братимуть участь у заходах з відновлення правопорядку в деокупованих районах, матеріали з питань дотримання прав людини передано до тренінгового центру для включення до навчальної програми.

Відділ комунікації поліції
Донецької області

 


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux